Kolejne przygody w bibliotece

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach odbyły się kolejne warsztaty etnograficzne w ramach projektu „Edukuj z antropologią na Mazowszu”. Tym razem zostały poświęcone Santeríi oraz Ramajanie. Zajęcia prowadzili doświadczeni etnolodzy.

„Kuba wyspa jak wulkan gorąca…” – brzmi refren znanej piosenki. Jednak piękne plaże, palmy i morze to nie jedyne atrakcje tego pięknego, wyspiarskiego kraju. – Jakie tajemnice kryje w sobie Kuba? Jedną z nich jest z pewnością Santería, synkretyczna karaibska religia, sięgająca swoimi korzeniami wierzeń zachodniej Afryki. To z niej wywodzą się bóstwa zwane Orichás, których szczególny kult rozwinął się na Kubie – informuje etnolog Justyna Szymańska, prowadząca warsztaty na ten temat. Na zajęciach czytelnicy poznali kolorowy świat kubańskich wierzeń, a każde dziecko zrobiło swoją lalkę inspirowaną jedną z Orishá. – Drugie warsztaty zostały poświęcone Ramajanie, a więc historii o tym, jak Rama poznał Sitę, zdoby ją, utracił, odnalazł i odbił – informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor mordzkiej biblioteki. Wielki indyjski epos został opowiedziany przez Katarzynę Mill. Zajęcia ze współczesnym komentarzem zostały urozmaicone licznymi zadaniami.

dsc03589

 „Edukuj z antropologią na Mazowszu” to projekt kulturalno-edukacyjny Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” z Warszawy. – Realizując projekt chcemy przybliżać uczestnikom polską kulturę ludową oraz wybrane kultury świata. Pośrednio, poprzez proponowane zajęcia, chcemy także oswajać dzieci z instytucją biblioteki i zachęcać do korzystania z jej oferty, rozbudzać aktywność twórczą dzieci oraz promować innowacyjne metody pracy pedagogicznej – informuje Joanna Kościańska, koordynatorka warsztatów z cyklu „Przygoda w bibliotece”.

dsc03655

Projekt „Edukuj z antropologią na Mazowszu” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”, a współfinansuje go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

O kolejnych spotkaniach z etnologami czytaj także na: podlasie24.pl.

znak-podstawowy-kolor_rgb

SPE_logo_ktlogotypclaim_czerony_pl_

dsc03598
dsc03600
dsc03606
dsc03636
dsc03641
dsc03648
dsc03680

1 thoughts on “Kolejne przygody w bibliotece

  1. Pingback: Edukuj z antropologią na Mazowszu – parę słów na zakończenie projektu – Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Dodaj komentarz