O nowych mediach w bibliotece

Prawie 20 osób uczestniczyło w wizycie studyjnej zorganizowanej 6 października przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Wzięli w niej udział pracownicy miejsko-gminnych i gminnych bibliotek publicznych z powiatów siedleckiego i łosickiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Motywem przewodnim spotkania były nowe media. W pierwszej części zastanawiano się nad funkcją biblioteki publicznej dawniej i dziś oraz nad jej nowymi wyzwaniami w XXI wieku. Uczestnicy wizyty dowiedzieli się czym są nowe media i PR oraz jak je wykorzystywać w pracy biblioteki i w budowaniu jej wizerunku. Zdobyli także wiedzę dotyczącą relacji z mediami i budowania partnerstw. W grupach dyskutowano nad przyczynami i sposobami promowania działań pracy bibliotekarzy.

W praktyce
Druga część spotkania była typowo praktyczna. Wszyscy poznali narzędzia Google pod kątem korzyści z wykorzystania ich do badania potrzeb lokalnej społeczności i użytkowników biblioteki, stworzyli też profile swoich placówek na Facebooku. Bibliotekarze dowiedzieli się ponadto jak tworzyć materiały promocyjne dla instytucji kultury. – Głównym i najbardziej czasochłonnym punktem naszego spotkania było założenie strony internetowej dla każdej biblioteki. Nie jest proste rozbudowywanie takiej strony i jej administrowanie, dlatego nasza biblioteka będzie pełnić mentoring nad bibliotekami uczestniczącymi w wizycie studyjnej – zaznaczył Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GBP w Mordach, główny organizator wizyty i jej prowadzący. Spotkanie zostało przeprowadzone przy wykorzystaniu aktywnych form i nowoczesnych technologii.

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIA

Głównymi celami spotkania były m. in.: wzmocnienie umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem przez bibliotekarzy, rozprzestrzenianie dobrych pomysłów i praktyk zwiększających prestiż i oddziaływanie bibliotek i bibliotekarzy w środowisku lokalnym, rozwój kompetencji współpracy w zespole oraz promowanie partnerstwa z lokalnymi organizacjami i instytucjami jako metody pracy w codziennej działalności bibliotek.

Wizyta studyjna „Biblioteka publiczna a nowe media” została zrealizowana w ramach programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” i Programu Rozwoju Bibliotek. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

O wizycie studyjne w Mordach czytaj także na: sbp.pl, podlasie24.pl, zyciesiedleckie.pl, mordy.pl.

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIA

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIA

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIA

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIA

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIA

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIA

Wizyta studyjna BIBLIOTEKA PUBLICZNA A NOWE MEDIAFot. Monika Stokowska

Wizyta studyjna „Biblioteka publiczna a nowe media” jest realizowana w ramach programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” i Programu Rozwoju Bibliotek.

wizyta_za_jeden_usmiech

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich realizuje program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

SBP

 Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

imagesLogo_FRSI1Logo_PAFW3

Dodaj komentarz