Narodowe Czytanie „Balladyny”

W słoneczne sobotnie popołudnie 5 września na rynku w centrum Mordów rozbrzmiało fragmentami „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz głosami Zespołu Kameralnego UTW w Mordach, które zaśpiewały piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję – coroczną akcję Narodowe Czytanie, które odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników „Narodowego Czytania” w Mordach
fot. Włodzimierz Markowicz

Prowadząca spotkanie dr hab. Violetta Machnicka podkreśliła, że „Balladyna” to szczególna lektura w dziejach polskiego romantyzmu. Unaocznia nam jak zło rodzi kolejne zło, a także podkreśliła historiozoficzny aspekt dzieła opowiadającego o regułach rządzących dziejami, o tragedii narodu oraz o tym, jaki wpływ przeszłość ma na kolejne pokolenia.

Dr hab Violetta Machnicka jest polonistką, językoznawcą i miłośniczką dobrych filmów. Doktorat i habilitację z zakresu nauk humanistycznych uzyskała głównie na podstawie prac poświęconych twórczości Bolesława Prusa.

31 osób czytało z podziałem na role 12 fragmentów tegorocznej lektury Narodowego Czytania. W role Balladyny, Aliny, Wdowy, Kirkora, Goplany, Grabca, Skierki, Kostryna i innych wcielili się między innymi: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski z małżonką Grażyną, Wicestarosta Powiatu Siedleckiego Małgorzata Cepek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach Katarzyna Kotowska, Przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego Marek Gorzała, Radni Rady Miejskiej w Mordach: Grażyna Drabarek i Gustaw Dmowski, Skarbnik Miasta i Gminy Mordy Lidia Lipińska z córką Agnieszką (uczennicą kl. IV SP w Mordach), Kamil Krauschar z Regionalnej Izby Obrachunkowej, ksiądz Piotr Wasyljew, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach Patryk Kamiński, przedstawiciel Siedleckiego Towarzystwa Naukowego dr Wiesław Charczuk, prezes Fundacji DONUM Ewa Jarocka, Anna Migalska z UMiG Mordy, polonistki ze Szkoły Podstawowej im. Waleriana Łukasińskiego w Mordach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Kanonika Kazimierza Dymitrowicza w Radzikowie Wielkim, pisarka Halina Grochowska, Emilia Kokieć z ZL „Podlasianki”, dr Mariusz Stangreciuk, Teresa i Włodzimierz Markowiczowie z UTW w Mordach, Lidia Burdzicka z Publicznej Podstawowej Szkoły Specjalnej w Stoku Lackim oraz przedstawicielki Zespołu Kameralnego UTW w Mordach,

Interpretacja „Balladyny” według uczestników sprawiła, że czas spędzony na słuchaniu mijał w szybkim tempie. Niejedna rola głęboko zapadła w pamięć publiczności. Nie słabły echa zachwytu nad dojrzałym i rozumnym przedstawieniem Balladyny przez Agnieszkę Lipińską, która jest uczennicą dopiero czwartej klasy. Wzruszeń i emocji dostarczył także występ Zespołu Wokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mordach, który pod kierunkiem pani Zofii Werle przygotował niełatwe utwory nawiązujące do tematyki i bohaterów tegorocznego Narodowego Czytania. Myślę, że w niejednej głowie ciągle pobrzmiewają wersety jednej z piosenek: „zła Balladyna jest tu i zła Balladyna jest tam…” zaśpiewane z mocą przez ozdobione wiankami panie: Lidię Lipińską, Grażynę Drabarek, Ewę Jarocką, Lidię Burdzicką, Danutę Borowską, Teresę Jawiczuk, Bogusławę Wielgórską, Bożenę Płochocką i Wiesłąwę Romanowską.

Organizatorami Narodowego Czytanie w Mordach byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Starosta Powiatu Siedleckiego, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach oraz Siedleckie Towarzystwo Naukowe.

Dzięki uprzejmości Tomasza Migalskiego pan Włodek Markowicz dołączył do wspólnej fotografii

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s