Globalnie w bibliotekach

Nasza biblioteka zakwalifikowała się do grupy 50 bibliotek w Polsce, które wzięły udział w trzeciej edycji programu „Globalnie w bibliotekach”, realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Z tej okazji  dzieci z „zerówki” wzięły udział w spotkaniu poświęconym tematyce problemu dostępu do wody w Afryce, które odbyło się w bibliotece 12 kwietnia. Dzieci obejrzały filmy zrealizowane przez Polską Akcję Humanitarną ukazujące wartość wody dla mieszkańców Afryki oraz budowę studni w Sudanie Południowym.

W drugiej części zajęć dzieci rozwiązywały quizy i rebusy. Poznały także zasady gry dzara-badrh (wymowa: dzar- badrih), w którą lubią grać somalijskie dzieci. Jej zasady są podobne do naszej gry „kółko-krzyżyk” więc uczniowie chętnie przystąpili do zabawy.

Natomiast 9 kwietnia dzieci wzięły udział w zajęciach poświęconych tematyce wodnej, które odbyły się na świeżym powietrzu. Rysowały kredą mapę Afryki, dobierały w pary wizerunki ludów afrykańskich, szukały ukrytych „kropli” wody, na których wypisane były różne słowa. Po znalezieniu wszystkich karteczek, trzeba było je pogrupować na te, które kojarzą się z konsekwencjami łatwego dostępu do wody lub jego braku. Ostatnim zadaniem dzieci było przetransportowanie 1,5 l butelki wody. Nie było to łatwe, ale uświadomiło, jaką pracę muszą codziennie wykonywać ich rówieśnicy w Afryce, którzy noszą kanistry z wodą czasami wiele kilometrów.

Wodna edycja programu „Globalnie w bibliotekach” ma na celu zaangażowanie bibliotek w dyskusję i refleksje nad tematem nierównego dostępu do wody pitnej na świecie. Chcemy zachęcić społeczności lokalne do działań w obszarze tematyki wodnej i wspólnego obchodzenia Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest 22 marca!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s