Ręcznie tkany chodnik i „Perebory” od pani Magdaleny Papakul

Nasza Biblioteka została obdarowana niezwykłymi prezentami. Pani Magdalena Papakul, tkaczka z Mordów, podarowała bibliotece piękny, ciepły, własnoręcznie utkany chodnik oraz książkę o historii i sztuce tkania pereborów.

Chodnik jest tak wspaniały, że aż szkoda nam go położyć na podłodze, więc na razie leży sobie starannie złożony w pokoju dziecięcym w bibliotece i czeka na godne go miejsce. Ktoś powie: „Dlaczego się tak rozczulasz nad zwykłym chodnikiem, przecież miejsce chodnika jest na podłodze”. Zwykłego chodnika to i owszem, ale ten taki nie jest. Potwierdzi to każdy, kto widział proces powstawania ręcznie robionych tkanin. W bibliotece takie warsztaty były niedawno, więc świeżo w pamięci mamy tę praco- i czasochłonną sztukę. Nawinąć te wszystkie niteczki na mechanizm krosna, przeplatać je we właściwy sposób, pamiętać o każdym szczególe: tu nawlec, tam przewlec, z przodu nacisnąć, z tyłu naciągnąć, z boku przekręcić… oj! dużo tego! Tak, to nie jest zwykły chodnik. To mistrzostwo utkane sercem i pasją przez prawdziwą artystkę ludową, panią Magdalenę Papakul.

Pani Magda tka również perebory – elementy zdobnicze powstające na tkaninie, wybierane deseczką na osnowie i przetykane kolorowym wątkiem tworzącym wzór. Jej prace zostały zawarte w książce Bożenny Pawliny-Maksymiuk „Perebory. Nadbużańskie tradycje tkackie”, którą nasza rodzima tkaczka podarowała bibliotece.

Serdecznie dziękujemy za ten skarb!

Książka „Perebory” na chodniku utkanym przez p. Magdalenę Papakul

 

Książka „Perebory” na chodniku utkanym przez p. Magdalenę Papakul

2 thoughts on “Ręcznie tkany chodnik i „Perebory” od pani Magdaleny Papakul

    • Witam serdecznie, my tę książkę otrzymaliśmy w darze od pani Magdaleny Papakul, więc można ją u nas wypożyczyć.
      Wydawcą publikacji jest Nadbużański Uniwersytet Ludowy w Husince i została ona sfinansowana z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Proponuję skontaktować się z Wydawcą książki, bo być może ze względu na źródło finansowaniania nie jest ona w sprzedaży, lecz do nabycia w inny sposób. Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s