Imieniny u Ireny

Irena Ostaszyk – kobieta charyzmatyczna, twórcza, dzielna. Całe życie wierna swojej małej ojczyźnie – Mordom, Podlasiu. Do końca swoich dni wypełniała misję, by ocalić od zapomnienia to, co dla niej było najcenniejsze – historię i kulturę swojego narodu. To zaszczyt, że Biblioteka w Mordach nosi jej imię.

Portret Ireny Ostaszyk namalowany przez jej córkę Alicję Antonowicz-Łukasiuk

 

Już po raz drugi w bibliotece odbyło się spotkanie Imieniny u Ireny, którego celem jest uczczenie osoby naszej patronki. Gościem specjalnym była jej córka Alicja Antonowicz-Łukasiuk – malarka, autorka portretu swojej mamy, który wisi w honorowym miejscu naszej biblioteki. Zaproszeni na imieniny przyjaciele biblioteki, jej wierni czytelnicy i pracownicy obejrzeli przedstawienie grupy teatralnej „Babie lato” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mordach, pt. „Wyjątkowy dzień z życia Seniora”, który wprowadził radosny nastrój. Dla uczczenia osoby naszej patronki oraz podkreślenia czym w jej życiu była miłość do ojczyzny, pani Zofia Tymosiak przeczytała wiersze Ireny Ostaszyk o tematyce patriotycznej. Z kolei pani Barbara Chromiec wybrała poezje zawierające myśli najbliższe jej sercu. Atmosferę spotkania podkreśliła pani Zofia Werle, grając na pianinie pieśni patriotyczne, do których wspólnego śpiewu włączyli się wszyscy zebrani w bibliotece goście imienin. Jako że większość uczestników wieczoru znała osobiście patronkę biblioteki, opowiadaliśmy anegdoty z nią związane, zaś osoby, które nie miały przyjemności spotkania pani Irenki, mogły ją zobaczyć i usłyszeć w filmie „Wierna córa Podlasia” nagranym przez pana Zbigniewa Piątkowskiego w 2008 roku. 89-letnia Irena Ostaszyk obchodziła wówczas 20-lecie pracy artystycznej i oprowadzała swego przyjaciela po Mordach. Opowiadała przy tym dzieje swojego życia, wspominała momenty, które zapadły jej w pamięć na zawsze zmieniając spojrzenie na pewne sprawy.

Imieniny u Ireny to nazwa działania zawartego w projekcie „Przystanek Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” finansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s